Haberler

Çocuklar Anadolu’dan ‘Ses Verdi’

Türkiye Haber Kameramanları Derneği ‘Benim Hikâyem’ projesi kapsamında eğitim için çıktığı yolda bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. 10 ilde 13 okulda verdiği kameramanlık, senaryo yazımı, kurgu/montaj eğitimleri sırasında köy okullarında öğrenim gören öğrencilerle beğeni toplayan bir müzik klibi yaptı. Eğitimlerde anlatılan teorik konuların pratiğe dönüştürmesi imkânı sağlandı. Köy okullarındaki çocuklar öğrendikleri bilgileri profesyonel cihazlar üzerinde kullanarak deneyimleme fırsatı buldu. Projenin adına ‘Ses Veriyorum’ denildi. Köy okullarında okuyan çocuklar ‘orada bir köy var uzakta’ isimli şarkıyı hem söyledi hem de kayda aldı.

13 köy okulundan 15 öğrenci şarkıyı seslendirdi. Diğer öğrenciler ise klibin bir parçası olarak çekim çalışmalarına katıldı. Kimi sesçi oldu, kimi ışıkçı, kimi ise kameraman. Projenin tamamlanmasının ardından ise motaj çalışmaları başladı. Müzik stüdyoda defalarca çalındı. En iyi olanı seçildi. Öğrencilerin ses düzeltmeleri ve miksajı yapıldı. Görüntülerin de kurgulanmasıyla ortaya ‘Ses Veriyorum’ isimli müzik klibi çıktı.

Klibe ilgi yoğun oldu. hem ulusal medyada hem de sosyal medyada yayınlanmasını ardından beğeni mesajlarının arkası kesilmedi. Tüm televizyon kanalları klibe ekranlarında yer verdi. Sosyal medyada 2 milyonun üzerinde tıklandı ve beğenildi.

Yorum Bırakın