Kurumsal

Başkanın Mesajı

Zordur bizim coğrafyada haberci olmak, özellikle de haber kameramanlığı .Neden diye soracaksınız, malum, bizler dünyanın en sıcak bölgesinde görev yapıyoruz. Haberin çabuk tüketildiği bir coğrafya burası. Belki de bu yüzden pek fark edilemiyoruz. Bizler işimizi yaparken iyi ve etkileyici bir haber için çektiğimiz görüntünün en etkili unsur olduğunu gayet iyi biliriz. Günümüz dünyasında herkes cebinde birer kamera taşımaktadır. Fakat, biz profesyoneller, görüntülerimizi toplarken sinema sanatının tüm unsurlarını kullanırız. Etrafı ateş cemberi halini almış olan, siyaseti çok sıcak bu bölgede bizim işimiz sevgi ve aşk ile yapılabilir ancak. Zira çoğu görevde can güvenliğimizi bile zor sağlıyoruz.Düşünsenize bazen bir çatışma anındayız,bazen de savaş alanına dönmüş bir sokak ortasında. Şimdi bu yazımı okuyan herkes haber kameramanlarını ve yaptığı mukaddes görevi düşünüyorlar, bazen yolda elinde 10 kilogramlık kamera , 3 kilogramlık tripot, bir o kadar da malzeme çantası ve tabi ki teknolojinin bizlere son hediyesi olan 3G cihazlarımızla birlikte 20 kiloya yakın bir ağırlık ile çalışmak zorunda kalan bir meslek grubunu görüyorsunuz. Renkli ekranın halk ile ilk temasını bizler gerçekleştiriyoruz, Kamuoyunun 7 gün 24 saat gören gözleri ve duyan kulaklarıyız. Duymak ile kalmıyoruz duyuruyoruz da aynı zamanda.Toplumsal sorumluluk bilinci ile hareket ederek gördüklerimizi ve  duyduklarımızı kayıt altına alıyoruz..

Osmanlı’da imparatorluğun tarih yazarları vardır . Tuttukları notlar ile gelecek nesillerin bilgilenmesini ve düşünmesini sağlarlar. Onlara ‘vaka-ı nüvis’ denirdi yani tarih yazarları.Bizlerde çağımızın tarih yazarlarıyız,çektiğimiz görüntüler le tarihe şahitlik yapıp olayları kaydediyoruz. Bizlerde günümüzün vaka-ı nüvis leriyiz. Bu hayati ve değerli işi yaparken evrensel gazetecilik kurallarını mesleki standartlar olarak kabul ederiz. Bu konuda hiçbir tavizimiz yoktur. Meslek ahlakına, demokratik değerlere, evrensel hukuka, tarafsızlık ilkesine, kişi haklarına ve özel hayata saygı gibi hususlar en önem verdiğimiz değerlerimizdir.

Türkiye Haber Kameramanları Derneği olarak uluslararası medya örgütleri ve çalışanları ile işbirliğinde bulunmak, önümüzdeki dönemde yapmamız gereken en önemli konuların başında gelmelidir, Dünyada örgütlenebilen birkaç haber kameramanları derneğinden biriyiz ;belki de en iyi örgütleneni biziz.Haberin içinde olan kuruluşlar ile iletişime geçmek , mesleki sorunlara birlikte çözümler bulmak ve genel anlamda ortak projeler üretmek ve karşılıklı eğitim çalışmalarında bulunmak hedeflerimiz arasındadır.

Teknoloji geliştikçe bizlerin hayatları da bir o kadar hızlı akıyor, bu hızla birlikte haberi ulaştırma yarışı başlıyor.15 , 20 yıl önce kasetleri merkeze günler sonra ulaştırıken, şimdi ise dünyanın neresinde olursak olalım saniyeler içinde haberi merkeze aktarabiliyoruz. Bu hız bize dakikaların , saniye hatta saliselerin ne kadar önemli olduğunu öğretti.

İstiyoruz ki akıp giden zaman; hem mesleki hem insani değerlerimizi aşındırmasın.Toplumsal olarak ayrışmaya değil birleşmeye ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, haber kameramanlarının ,habercilerin birlik ve dayanışması da önemini kat be kat artırmış durumda. Unutmayalım ki; gerçeği olduğu gibi görmek için gözümüzün sağlıklı olması önemli ve önceliklidir.

Aytekin Polatel Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı

Yorum Bırakın